Az INSP kiemelte, világszerte a rák a második leggyakoribb halálok. 2021-ben 20 millió embernél diagnosztizáltak új daganatos megbetegedést, és 10 millió ember halálát okozta a kór. A diagnosztizáltak közül 2,7 millióan, az elhunytak közül 1,3 millióan európaiak voltak. A dohányzás elleni küzdelemmel, az alkoholfogyasztás csökkentésével, a környezetszennyezés mérséklésével, a rákkeltő anyagoknak és sugárzásoknak való kitettség csökkentésével, valamint az egészséges életmód népszerűsítésével tízből négy rákos megbetegedés megelőzhető lenne - mutatnak rá a közleményben.
Az intézmény hangsúlyozza továbbá a szűrővizsgálatok fontosságát. A rák megelőzése, diagnosztizálása és kezelése terén elért figyelemre méltó eredményeknek köszönhetően becslések szerint több mint 12 millió ráktúlélő van az Európai Unióban, közülük 300.000 gyermek. "Azért is harcolunk, hogy a megelőzés a fontosságának megfelelő figyelmet kapjon. A megelőzés a legköltséghatékonyabb és leginkább fenntartható hosszú távú közegészségügyi intézkedés a rák elleni küzdelemben" - fogalmaznak.
Becslések szerint 2035-re 24 százalékkal nő az új rákos megbetegedések száma az Európai Unióban, és ez a kór lesz a vezető halálozási ok - áll a közleményben.